Neděle 31. 10. 2010 na ČT2 od 17:20h

Sekyra zatnutá do polena je symbolem skautské práce. Zlatá sekyra, o které dokumentární film Marie Šandové (členky skautského střediska Bratří Mašínů) vypráví, sice není zlatá, ale jenom bronzová, vzácná ale je, neboť se stala symbolem tradice Ekumenické lesní školy. Na topůrku má vypálenou řadu letopočtů od roku 1946 s vynucenými přestávkami období totality.

Ekumenická lesní škola je v českém skautském hnutí spojena s péčí o duchovní základ skautingu, bez kterého by se toto hnutí mohlo snadno stát pouhou turistikou, adrenalinovým sportem nebo jen běháním po lese. Nový vůdce Ekumenické lesní školy, Radek Konečný, skautským jménem Pade, navazuje na práci, kterou vykonali jeho často stateční předchůdci. Například bratr Merkur, občanským jménem Miloš Blažek byl odsouzen do komunistického vězení na pět let za vedení turistického oddílu v duchu skautingu.

Od roku 1989 vyrostly ve skautském hnutí nové generace lidí, které přijaly skauting jako životní styl od dětství do dospělosti. Oldřich Vybíral, skautským jménem Tačud, jako učitel, vnímá skauting jako výchovu charakteru. Na letošních táborech skládají své sliby světlušky, vlčata i skauti. Zapalují slavnostní ohně ve jménu pravdy, síly, krásy a lásky.

Učí se rozumět skautskému pozdravu. Proč palec překrývá malíček, proč silnější má chránit slabšího. Co vlastně znamená tolik diskutovaná část skautského slibu: sloužit Nejvyšší Pravdě a Lásce. Odkaz staleté tradice skautingu je výzvou pro každou přicházející generaci.

dramaturgie: Lada Arnautová

kamera: Bohumír Bouček

zvuk: Petr Jurečka

scénář a režie: Marie Šandová

archivní materiály Sanda s.r.o.

 

Myslím si, že tento dokument bude velmi zajímavý, zvláště také proto, že si příští rok budeme připomínat 100-leté výročí založení skautingu v Čechách.

Nenechte si jej ujít a pište si do diářů Neděle 31. 10. 2010 od 17:20h na ČT2

Pro ty kdo nestihli shlédnout dokument Zlatá sekera, tak mrkněte zde.